Růst tuzemských spotřebitelských cen v lednu zrychlil, v meziročním vyjádření z prosincových 15,8 procenta na 17,5 procenta. Dosavadní rekord ze září loňského roku ve výši rovných 18 procent tak překonán nebyl a už zřejmě ani nebude. V cenovém vývoji se totiž stále více začíná odrážet slabá poptávka.

Zrychlení inflace se čekalo, a to hlavně s ohledem na odeznění vlivu úsporného tarifu. V kombinaci se zdražením silové složky se průměrná cena elektřiny více než zdvojnásobila a markantnímu zdražení se nevyhnuly ani dodávky tepla a vody. Cena plynu naproti tomu vzrostla pouze mírně, avšak po rychlém růstu ve druhé polovině loňského roku. Výsledkem bylo, že ceny energií byly hlavním zdrojem lednové meziměsíční inflace, když se na ní podílely z celých tří čtvrtin.

Ač předchozí odstavce mohou vyvolávat opačný dojem, tak v pátek zveřejněná data lze vnímat spíše pozitivně. Vyplývá z nich totiž další a tentokrát významnější pokles jádrové inflace. Ta se podle ČNB v meziročním vyjádření snížila z 13,3 procenta na 12,3 procenta. V meziměsíčním anualizovaném vyjádření, které lépe odráží současnou sílu poptávkových tlaků v ekonomice, se však jádrová inflace dostala mírně nad pět procent.

Prodejci začínají pociťovat dopady slabé poptávky, a už si tudíž nemohou dovolit zvyšovat ceny tak rychle jako v předešlých měsících, nedošlo tak ani k silnému promítnutí drahých energií do ostatních cen. Na nižší jádrovou inflaci působil i pokles imputovaného nájemného, daný částečným zlevněním stavebních materiálů, případně některých nemovitostí.

Cesta ke dvouprocentnímu cíli centrální banky bude pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat. Inflace by ale po lednovém vzedmutí měla už postupně klesat. Dodavatelé energií pro domácnosti začínají pozvolna zohledňovat pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Nejen díky korekci cen energetických, ale i zemědělských komodit, stejně tak i zlevnění pohonných hmot, bude stále těžší ospravedlnit rovněž další růst cen potravin.

Rychlost poklesu inflace bude záviset i na tom, jak dlouho zůstane poptávka utlumená. Významný vliv na to bude mít vývoj mezd, které v průběhu předchozích čtvrtletí zaznamenaly v reálném vyjádření hluboký propad.