Německo je rok od ruské invaze pořád snadný terč kritiky. Jak vysvětluje Rafael Loss, analytik think-tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR), Němci si potřebují uvědomit, že problémy v dnešním světě se neřeší jen diplomacií a byznysem, ale i vojenskou silou. Nový ministr obrany Boris Pistorius je nadějí, že Německo bude aktivnější a bude řešit dlouho odkládané problémy obrany a armády, říká Loss, který se podílel na vzniku iniciativy Free Leopards (Osvoboďte Leopardy), jež měla za cíl donutit německou vládu, aby darovala Ukrajině tanky Leopard.

Co bylo pro vás jako pro odborníka na mezinárodní vztahy za rok války největším překvapením?

Zpětně viděno to jako překvapení nevypadá, ale za opravdu obdivuhodné považuji vytrvalost a odhodlání ukrajinského lidu, ne jen ozbrojených sil, ale celé společnosti, postavit se za svoji zemi a za svůj národ a ubránit se ruské agresi. Já i další odborníci jsme věřili, že to možné je, ale rozhodně ne tak úspěšně. Dlouhodobý trend ukazuje, že v tomto boji budou obránci Ukrajiny úspěšní.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.