Hypoteční aktivita s růstem úrokových sazeb začala v loňském roce citelně ochlazovat. Zejména v druhé polovině roku hypoteční trh téměř zamrzl. Objem poskytnutých hypoték se dostal na nejnižší úroveň za posledních deset let, nově uzavřených smluv je pak nejméně za poslední dvě dekády. Citelné ochlazení trhu ve spojení s obavami z příchodu recese a nepříznivým dopadem energetické krize na příjmy domácností přinášely očekávání, že ceny nemovitostí začnou klesat. I proto, že jejich ceny vůči příjmům tuzemských domácností rostly v posledních letech v Česku nejrychleji i v rámci mezinárodního srovnání.

Ačkoli se v médiích daly najít zprávy o citelných propadech cen, data z katastru nemovitostí za rok 2022 z dílny Dataligence ukazují, že pokles spíše zaostal za očekáváním. Ceny starších bytů v posledním čtvrtletí minulého roku dokonce meziročně dále mírně rostly, a to přes tři procenta, a ceny novostaveb vesměs stagnovaly. K poklesu cen starších bytů ve druhé polovině minulého roku však došlo, ceny nemovitostí totiž dosáhly svého vrcholu v polovině roku. Z něj však prozatím klesly jen o čtyři procenta. Patrně méně, než by se usuzovalo z výrazného propadu hypotečního trhu a poklesu počtu transakcí na nemovitostním trhu o polovinu.

Detailní čísla však ukazují, že vývoj cen se výrazně lišil region od regionu. Zatímco za celou Českou republiku se ceny od svého vrcholu do konce roku snížily o zmíněná čtyři procenta, v Praze poklesly jen o procento. Naopak o 15 procent klesly ceny v Libereckém kraji, o více než 13 procent v Karlovarském kraji a dvouciferný či téměř dvouciferný pokles zaznamenal také kraj Moravskoslezský, Ústecký, Středočeský či Královéhradecký. V Jihomoravském kraji ceny nepatrně poklesly jen v jednom čtvrtletí, ale již v závěru minulého roku dosáhly nového vrcholu. Vývoj cen nemovitostí byl tak loni velmi heterogenní a lišil se kraj od kraje. Tento vývoj patrně přetrvá i letos.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.