Ocenění TOP ženy Česka vstupuje do svého 18. ročníku. Anketa Hospodářských novin si klade za cíl zviditelnit příběhy úspěšných podnikatelek, manažerek a žen působících ve veřejné sféře. Jejich činy v minulosti inspirovaly druhé, ale také upozorňovaly na zásadní společenská témata. Například otevíraly debaty o rovných příležitostech, skloubení kariéry s rodinou nebo působení žen na pracovních pozicích s rozhodovacími pravomocemi.

Stejně jako v předchozích ročnících se do ankety může zapojit také veřejnost. Čtenáři HN mohou nominovat významné ženy skrze příslušný formulář. Jejich výběr může zahrnovat úspěšné podnikatelky, manažerky nebo například političky, vědkyně, spisovatelky, ženy z neziskového sektoru a sportovkyně. Podmínkou však je, aby působily ve svých funkcích většinu loňského roku. Zároveň také musí pracovat nebo podnikat primárně v Česku. Není ale nutné, aby to byly české občanky. Čas odeslat své nominace mají lidé do 1. března. 

Nominace veřejnosti doplní výběr redakce, odborné poroty a ženy, které se do soutěže přihlásí samy. Ze všech jmen pak odborná porota zvolí oceněné. V každé kategorii HN ocení 25 žen, z nich pak vzejdou tři vítězky. Odborníci budou hodnotit mimo jiné to, jaký má žena vliv v oboru, přihlédnou k jejímu podnikatelskému příběhu a společenskému přínosu.

V posledním ročníku ankety uspěly mezi podnikatelkami zakladatelka logistické společnosti Zásilkovna Simona Kijonková, spolumajitelka skupiny DEK Petra Kutnarová a spolumajitelka společnosti Alca plast Radka Prokopová. Nejlepšími manažerkami se staly finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková, finanční ředitelka KKCG Katarína Kohlmayer a ředitelka retailového bankovnictví České spořitelny Daniela Pešková. Mezi ženami z veřejné sféry porota vybrala Katarínu Vlčkovou z Nadace rodiny Vlčkových, předsedkyni Akademie věd Evu Zažímalovou a tehdejší rektorku Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudovou, pozdější prezidentskou kandidátku.

V rámci akce HN každoročně uvádí úspěšné dámy do síně slávy. V ní figurují ženy, které se v minulosti staly vítězkami či se dlouhodobě pohybovaly na předních příčkách ankety, ať už v jakékoli kategorii. Po uvedení do síně slávy již v dalších ročnících nesoutěží, některé z nich ale spolupracují s HN na dalších ročnících.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist