Zaměstnanost ukrajinských uprchlíků postupně roste. Práci v Česku má polovina těch, kteří byli na Ukrajině ekonomicky aktivní. Tuzemští zaměstnavatelé ale stále nedokážou využít kvalifikace Ukrajinců. Ti tak často dělají třeba pomocné práce, přestože mají vzdělání v technických oborech, které na trhu práce chybí. Může za to i složité uznávání diplomů, jež trvá v mnoha případech měsíce.

Takzvaná nostrifikace je přitom pro lidi ze zemí mimo Evropskou unii jedinou cestou, jak mohou vzdělaní lidé svou profesi v Česku vykonávat. Na to, že jde mnohdy o zbytečně zdlouhavý proces, upozornilo už po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině ministerstvo zdravotnictví. „Přemýšlíme, jak zajistit zdravotní péči pro statisíce uprchlíků z Ukrajiny. Chceme zapojit lékařky či zdravotní sestry, které k nám ze země přichází,“ vysvětlil tehdy pro HN náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.