Zemědělci mohou obejít novou ekologickou podmínku, kterou musí splnit pro získání evropských dotací. Jejich udělení má být od března závislé na vyčlenění tří procent rozlohy orné půdy pro volnou přírodu a biodiverzitu. Tedy například zemědělec se 100 hektary půdy by měl tři hektary ponechat ladem. 

Jenže zemědělci přišli se způsobem, jak neprodukční plochy ještě do konce roku formálně vyjmout z již existujících luk či pastvin, a nikoliv z původně zamýšlené orné půdy, na které hospodaří. Tuto legislativní změnu si protlačili přes ministerstvo zemědělství. Vyčlenění obdělávaných ploch pro volnou přírodu tak může být zaneseno jen na papíře a v krajině se toho nemusí zase tak moc změnit. Přitom změny jsou potřeba, aby zamezily hromadnému vymírání druhů, kterému zejména kvůli intenzivnímu zemědělství čelí nejen česká krajina, ale celá Země.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.