Dětské knihy Roalda Dahla se staly další obětí současného tažení za lepší svět. Za svět, který nikomu neubližuje, a to ani slovně. Na index se nově dostaly barvy černá a bílá či slova „šílený“, „tlustý“ a „ošklivý“. Barvy rovnou vypadly (černá a bílá jsou nově rasistické termíny), u adjektiv, jež líčí ne zcela pozitivní charakteristiky, pak přichází změkčení na „enormní“ v případě „tlustý“ (kvůli tzv. bodyshamingu) a „zvířecí“ namísto „ošklivý“. „Šílenství“ kvůli důrazu na duševní zdraví z románu rovnou zmizelo.

Změny kritizoval britský premiér Rishi Sunak i spisovatel Salman Rushdie. Mezi komentáři se však objevil i názor, že pokud považujeme nějakou knihu či nějaké dílo za kontroverzní, je nejjednodušší jej přestat vydávat. Mladých autorů je dost a aspoň je někdo začne číst.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.