Britský novinář Luke Harding se tím nijak zvlášť nechlubí, ale v předvečer ruské invaze na Ukrajinu, kterou zažil v Kyjevě, patřil k menšině těch, kdo byli přesvědčení, že Vladimir Putin svoji brutální válku skutečně spustí.

„Nikdy jsem si nemyslel, že blafuje. Ne že bych mu nějak zázračně viděl do hlavy. Ale bylo zřejmé, že je Ukrajinou posedlý,“ říká Harding, který byl od roku 2007 šéfem moskevské kanceláře londýnského deníku The Guardian. Už tehdy zajížděl reportovat na Ukrajinu. Od roku 2014 pravidelně na celé týdny a uplynulý válečný rok tam strávil více času než v londýnské redakci. Výsledkem je kniha Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití, jejíž český překlad Harding teď uvedl v Praze.

Hned v úvodní části má přes dvoustranu vyvedenou mapu Ukrajiny a není to jen pro čtenáře, kteří by měli mlhavé znalosti evropské geografie. „Chci, aby si všichni uvědomili ten rozsah, tisíc kilometrů dlouhou bojovou linii,“ vysvětluje Harding. V minulosti reportoval z válečného Afghánistánu, z Iráku, v roce 2008 byl za ruské invaze v Gruzii. „Války jsou si v mnohém podobné. Jsou hnusné, brutální. V čem je ale tahle jiná, je právě její měřítko. Trvá týden, než objedete frontu,“ říká třiapadesátiletý novinář.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.