Pád banky SVB nevyhnutelně vyvolává vzpomínky na krach Lehman Brothers, který spustil finanční krizi v roce 2008. Dnešní situace je však odlišná. Americká ekonomika se tehdy už nějakou dobu potýkala s důsledky hypoteční krize a především s klesající poptávkou. Dnešní problémy jsou zcela opačné. Poptávka převyšuje nabídku a tato nerovnováha vede k vysoké inflaci.

SVB zkrátka není Lehman. Hlavní banka Silicon Valley je zhruba třetinová, lépe kapitálově vybavená, a hlavně nejde o investiční, nýbrž tradiční komerční banku. Pád Lehman Brothers zavinily neuvážené investice do složitých a velmi rizikových finančních produktů. Ironií osudu je, že k pádu SVB přispěly zejména investice do těch nejkonzervativnějších produktů na světě – amerických státních dluhopisů!

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.