Největší protesty v dějinách země se snaží zastavit vládu premiéra Benjamina Netanjahua v razantních reformách, které mají za cíl změnit politický systém Izraele. V pondělí došlo i na generální stávku. Během ní byly zrušeny všechny lety z Ben Gurionova letiště, zavřela se nákupní centra a školy. Netanjahu následně slíbil, že finální hlasování bude až v květnu, kompromisem ale je zřízení kontroverzní Národní gardy. Ve svém večerním televizním projevu uvedl, že chce o zákonu vést dialog a dosáhnout „širokého konsenzu“.

Izraelský odborový svaz v reakci na Netanjahuova slova odvolal generální stávku. Organizátoři protivládních protestů ale chtějí demonstrovat dál.

Lidé v izraelských městech vyšli do ulic hlavně kvůli chystané reformě justice, jež se snaží oslabit pozici Nejvyššího soudu, který jediný mohl korigovat kroky vládnoucí většiny v parlamentu. Vadí i to, že základem pro identitu Izraele budoucnosti má být ortodoxní verze judaismu, kterou ale vyznává jen 15 procent obyvatel. Proto reformy většina obyvatel odmítá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se