Cesta do části Národního parku České Švýcarsko může po loňském požáru, při kterém shořelo více než tisíc hektarů lesa, působit jako výlet do Mordoru. Silnici vedoucí z Hřenska na Mezní Louku lemují po obou stranách pozůstatky ohořelých stromů. Mnohde stále trčí ze země jejich černá torza ponechaná přirozenému rozkladu. Jinde je hasiči z bezpečnostních důvodů pokáceli. I po nich ale kmeny zůstaly na místě. Popadané jeden přes druhý připomínají obří společenskou hru mikádo. Správci národního parku je tu nechávají schválně, snaží se do zbytků lesa zasahovat co nejméně. Jeho obnovu ponechají přírodě. Popadané kmeny poslouží jako biomasa poskytující živiny a stín rostlinám a útočiště hmyzu. Biologové ke spáleništím přistupují takřka s radostí. Na místě lidmi vysázených borovicových lesů teď opět může vládnout příroda. Hůře situaci vnímají někteří místní obyvatelé, kteří kolem sebe vidí nevzhlednou zkázu a bojí se ztráty turismu, jenž je pro ně důležitým zdrojem příjmů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.