Kurz české koruny je rekordně silný, v první polovině ledna letošního roku česká měna vůči euru prolomila po 14 letech psychologickou hranici 24 korun za euro a drží se pod ní i teď. Dovozci jásají, lidé využívají silného kurzu k nákupu valut na dovolenou. Zahraniční zájezdy se zlevňují (v katalozích cestovních kanceláří to překvapivě vidět není, ceny dovolených s komplexními službami se jen za únor zdražily o 20,9 procenta). Silná koruna vyhovuje i centrální bance, které pomáhá v boji s inflací díky zlevnění dovozů. Naopak kdo potřebuje úvěr, uvažuje o levnější možnosti v eurech.

Proč je koruna tak silná? Jedním z důležitých momentů ovlivňujících kurz měny je úrokový diferenciál. Současný rozdíl mezi českými a evropskými sazbami hraje ve prospěch koruny. Atraktivní úrok zvyšuje zájem eurových investorů o českou měnu. Dalším faktorem jsou zmíněné eurové úvěry, které vzhledem k rozdílu sazeb mají aktuálně výrazně nižší úročení než ty v české koruně. Uvádí se, že u nás teď úvěry v euru využívá až 70 procent firem. Část prostředků z úvěru firmy vždy konvertují na trhu do české koruny, čímž zvyšují poptávku, a měna tak posiluje.

Vzhledem k silným devizovým rezervám může Česká národní banka kurz koruny podporovat v případě jejího oslabení prodejem eur za koruny, což zahraniční investoři vědí, a atraktivitu české měny to rovněž zvyšuje. Všechny tyto okolnosti ovlivňují její kurz často navzdory fundamentům, většinou ale spíše v krátkodobém horizontu. Dlouhodobě fundamenty převažují, největším problémem je deficit zahraničního obchodu. Dlouhodobému posilování koruny brání také ekonomické ochlazení, růst zadlužení, dlouhodobější ukotvení inflačních očekávání a růst nezaměstnanosti.

Centrální banka podle svého modelu čeká kurz koruny slabší, zatímco názory odborníků na vývoj lokální měny se aktuálně liší. To je primárně výsledkem současného těžko predikovatelného ekonomického i politického vývoje světa.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.