V loňském roce se úrokové sazby hypoték dostaly k šesti procentům, což přispělo k propadu objemu poskytnutých úvěrů. Okamžitě se objevila otázka, zda se tím pádem vůbec vyplatí spoření u stavebních spořitelen. Víceméně bez povšimnutí přitom zůstal jeden velmi podstatný a u nás nový trend – výrazně začal růst zájem o úvěry ze stavebního spoření.

Stavební spořitelny poskytují dva typy úvěrů. Tím základním jsou úvěry ze stavebního spoření. Před jeho získáním musíme nejprve několik let spořit a spořitelna nám jej vyplatí teprve po splnění předem stanovených podmínek. Když potřebujeme peníze dříve, může nám stavební spořitelna dát překlenovací úvěr.

Možnost rychlého získání peněz vedla k tomu, že překlenovací úvěry byly (a stále jsou) využívány mnohem více než úvěry ze stavebního spoření. V loňském roce jsme ale mohli zaznamenat viditelnou změnu. Zatímco v roce 2021 byl měsíční objem úvěrů ze stavebního spoření průměrně 31 mil. korun, v prosinci 2022 to bylo již 171 milionů. Prozatím poslední údaj je z letošního ledna – 197 milionů korun. Co způsobilo více než šestinásobný růst objemu během jediného roku?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.