Zprávy ze střední Evropy potvrzují předpoklad, že na počátku roku inflace dosáhla bodu zlomu. Přelom zimy a jara přinesl zmírnění meziroční inflace. Táhnou ho ceny pohonných hmot a energií pro domácnosti, zpomalení cenového růstu ale hlásí také položky spadající do jádrové inflace. Ta je vnímána coby nejlepší ukazatel domácích cenových tlaků v dané ekonomice.

V případě české ekonomiky dosáhla meziroční inflace svého maxima loni ve třetím čtvrtletí. Novoroční změny ceníků energií sice v lednu vedly k přechodnému povyskočení celkové inflace, jádrová inflace ovšem klesá od loňského října bez přerušení. V Maďarsku a Polsku dosáhla celková inflace vrcholu v lednu, respektive v únoru. Jádrová inflace bude možná kulminovat až v březnu, poté by ale měla setrvaleji klesat i v těchto ekonomikách.

Znamená to, že s příchodem jara začnou definitivně praskat pomyslné středoevropské inflační ledovce? Pokles inflace není překvapivý. Vedou k němu nižší ceny energií na světových trzích či slabší spotřeba domácností. Ke zmírnění meziroční inflace přispěje i vysoká základna představovaná akcelerací cenového růstu, k němuž došlo v průběhu roku 2022. V české ekonomice pomůže také silnější koruna.

Zdaleka ale není jisté, zda ono tání inflačních ledovců přečká další zimu a bude pokračovat i v roce 2024. ČNB opakovaně varuje před přílišným růstem mezd a nedostatečnou rozpočtovou disciplínou. Tato rizika, jež se mohou přetavit do delší setrvačnosti inflace, jsou přítomna napříč střední Evropou.

Přesto vše hraje do karet scénáři, v němž bude česká inflace od června jednociferná s příslibem výrazného poklesu v lednu 2024. Veřejnosti je nutné vysvětlovat, že dvouciferná inflace je přechodnou epizodou. Obdobnou osvětu je však třeba směrovat i do tábora politiků. Případné nápady na další zesilování finanční podpory do ekonomiky se mohou minout účinkem s tím, že podrží inflaci zbytečně dlouho na vyšších úrovních. A to v situaci, kdy pro její pokles již hovoří řada faktorů uvnitř i vně domácí ekonomiky.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist