Milan Tesař, InfoConsulting

Vnímám zřetelný posun ke cloudovým řešením. Během posledních dvou let se z cloudového provozu stal preferovaný model napříč různými segmenty i velikostmi zákazníků. Zároveň to nakupujícím trochu komplikuje výběr ERP řešení, protože není úplně jednoduché vyznat se v cloudových nabídkách jednotlivých poskytovatelů. Ty se mohou i významně odlišovat v rozdělení zodpovědností mezi poskytovatele a zákazníka či v tom, do jaké míry může mít zákazník své řešení pod kontrolou.

Jiří Panec, Asseco Solutions

Na trhu je nedostatek kvalifikovaných pracovníků a náklady na ně jsou vysoké. Z toho vyplývá potřeba automatizovat vše, co lze, například prostřednictvím softwarových robotů (robotic process automation). Jsou postaveny na neuronové síti a umí rozpoznávat ovládací prvky aplikací, webových stránek a operačních systémů. Nevyžadují tak složitou integraci a jejich nasazení je rychlejší a méně nákladné. U jiných automatizací využívají ERP systémy umělou inteligenci, machine learning.

Vladimír Bartoš, Minerva

Je to stále širší využití open source technologií a produktů. Stále více se prosazuje trend použít to, co již bylo dříve vyvinuto a je volně dostupné, a vyvíjet pouze části s přidanou hodnotou. To se týká všech IT úrovní. Rostoucí složitost IT prostředí řeší poskytování ERP systému jako služby (SaaS). Pro integraci se už většinou využívají API založená na webových službách a klesá význam integrace založené na využití databázových tabulek. Samozřejmostí je podpora HTML5 klientů a mobilních technologií.

Martin Dudek, SAP

Velkým trendem jsou aktivity spojené s udržitelností. Ta zásadně ovlivňuje dodavatelské řetězce, výrobu, finanční procesy nebo reporting. ERP je a bude primárním zdrojem většiny dat, která dnes vyžaduje ESG reporting, a firmy se dnes více věnují potřebám spojeným s řízením udržitelnosti a požadavky na nefinanční reporting. Dalším silným trendem je standardizace a automatizace. Přináší jednodušší upgrady, zjednodušení integrací a další výhody. 

Ondřej Antonín, QI Group

Zásadní je automatizace a tlak na práci s přesnými daty, a to i v online prostředí, což od ERP systému vyžaduje maximální otevřenost umožňující propojení se specializovanými aplikacemi. Ve výrobě to je například MES, který sbírá data přímo ze strojů. S těmito informacemi se pak následně pracuje v ERP při řízení výroby a plánování kapacit jednotlivých firemních zdrojů. Data jsou k dispozici online, což umožňuje dělat správná rozhodnutí a odhalovat místa pro zlepšení.

Ondřej Žák, Oracle

Doba plná nejistoty a změn akcelerovala digitalizaci, automatizaci a vestavěnou inteligenci. Firmy potřebují, aby ERP systém byl co nejefektivnější, nezahltil je daty, ale „vydestiloval“ z nich tu informaci, která je pro rozhodování relevantní. Přecházejí na ERP v cloudu, kde je k dispozici vždy aktuální, technologicky a procesně moderní řešení, které je škálovatelné a neustále se rozvíjí. Z procesního pohledu firmy oceňují integrované, efektivní řešení „end‑to‑end“ procesů.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN ICT revue.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist