Zvýšení daní, které v těchto týdnech projednává vláda Petra Fialy (ODS), by se mohlo dotknout i tichého vína. To je všechno víno, které není šumivé. Oproti šumivým vínům z něj výrobci v Česku i zhruba polovině dalších zemí Evropské unie neplatí daň. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) teď podle informací HN v materiálech pro koaliční partnery spočítal, že pokud by se z tichých vín odváděla stejná daň jako ze šumivých, stát by si mohl přilepšit až o čtyři miliardy korun ročně. To je v situaci, kdy Stanjura slíbil, že během jara navrhne škrty rozpočtu ve výši 70 miliard korun, pro ministra zajímavé číslo.

Spotřební daň z šumivého vína aktuálně v Česku činí 23,4 koruny za litr. Nejběžnější „sedmičková“ lahev tichého vína by tak v obchodech mohla podražit téměř o 20 korun. Vinaři jsou proti a jednoduché to Stanjura nebude mít ani v koalici.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.