Aby se v lehkém pátečním večerním mrazu zahřála, žvýkala Zuzana Fehérvizyová z Bratislavy usilovně žvýkačku. To jí nepřekáželo v tom, aby spolu s dalšími více než čtyřiceti tisíci účastníky demonstrace proti slovenskému premiérovi Robertu Ficovi skandovala během projevů z pódia „Hanba!“ anebo „Odstoupit!“

Celkem více než sto tisíc lidí ve čtyřiceti městech na Slovensku se už podruhé po dvou týdnech zúčastnilo demonstrací, které mají společné heslo „Slovensko je Evropa!“ a které organizují nevládní organizace. Lidé dávají hlasitě a často i vtipně najevo, že si nepřejí, aby chaotická a křehká čtvrtá vláda Roberta Fica tahala zemi geopoliticky na Východ do ruské náruče.

Toho se mnozí Slováci začali bát poté, co Fico před Vánocemi navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina a co místopředseda parlamentu z Ficovy strany Směr Tibor Gašpar vypustil řečnický balonek o možném vystoupení Slovenska z Evropské unie.

„Byla jsem i před dvěma týdny. Nemůžu tady nebýt. Důležitý je hlavně ten pocit sounáležitosti,“ říká Fehérvizyová s tím, že někde v davu je i exmanžel se synem a všude kolem se zdravila se známými. „Dojímají mě ti důchodci, oni zažili komunismus a jsou tady,“ ukazuje Zuzana, žena středního věku, na skupinku seniorů, která o sobě dává nahlas vědět i řehtačkami nebo píšťalkami.

V Bratislavě protestovali mladí i staří, rodiny s dětmi i skupiny studentů. Odhodlání udržet Slovensko v Evropě bylo silné. Velkým testem této vůle bude další shromáždění za dva týdny, na sedmé výročí vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. To totiž v Bratislavě zároveň začínají jarní prázdniny.

Fico je nyní v nejsložitější situaci od doby, kdy byl právě na jaře 2018 po Kuciakově vraždě donucen po podobných protestech odstoupit. Jeho vláda je po posledním týdnu křehká s většinou jednoho hlasu. Koalice musí dělat ústupky čtveřici vlastních poslanců vedené popíračem klimatické změny a zastáncem slovenského odchodu z EU Rudolfem Huliakem. Ti si zřejmě během očekávané rekonstrukce vlády vyjednají jedno ministerstvo. Plány opozice na předčasné volby se tak zatím odsouvají.

V předchozích vládách měl Fico vždy zajištěnou pohodlnou většinu s koaličními partnery, kteří měli svoje strany pod kontrolou. To není současný případ. Stejně tak měl dříve Fico výhodu, že se při nástupu jeho vlád slovenská ekonomika nacházela v relativně slušném stavu a on měl z čeho rozdávat jak svým voličům, tak podnikatelům se stranou spřízněným.

Nyní ale musí Slovensko ekonomicky kličkovat, kabinet přijal konsolidační balíček, který teprve v těchto týdnech začal dopadat do peněženek Slováků. Velkou hrozbou pro slovenskou ekonomiku, závislou na autoprůmyslu, jsou cla, kterými vyhrožuje Donald Trump Evropské unii. Jejich dopad na Slovensko může být jeden z nejvyšších v EU. Paradoxem přitom je, že mnozí vládní politici se o Trumpovi vyjadřují obdivně a nepokrytě mu fandí.

„Konsolidační balíček se v příjmech voličů projeví až za pár týdnů či měsíců,“ říká ekonom Martin Mlýnek. Například rodiny s více dětmi budou ročně přicházet o stovky eur daňového bonusu.

Mlýnek je iniciátorem a spoluautorem výzvy slovenských ekonomů, kterou podepsalo na padesát předních slovenských expertů včetně někdejšího reformátora Ivana Mikloše. Tato petice shrnuje hlavní problémy slovenské ekonomiky a v číslech ukazuje, jak země během Ficových vlád stagnuje a začíná se propadat.

Konsolidace státních financí v podání Fica je ale jen přerozdělování jednoho balíku peněz. Například nová transakční daň, která má začít platit od dubna, je podle vládní rétoriky namířena na firmy – a ty samozřejmě vyšší náklady promítnou do cen pro své klienty.

Tato daň, spolu s celkovou nejistotou, kterou Fico vyvolává, začíná podle generálního tajemníka Asociace průmyslových svazů a dopravy Andreje Lasze odrazovat zahraniční investory.

Například prezident slovenské Asociace automobilového průmyslu Alexandr Matušek pak upozorňuje, že východně orientovaná zahraniční politika a podkopávání členství v EU znervóznily i automobilky. Těch je na Slovensku pět, vytvářejí zhruba polovinu výkonu průmyslu a zaměstnávají spolu se subdodavateli čtvrt milionu lidí.

Desítky slovenských firem včetně známých značek jako Dedoles nebo Martinus se sdružily do protestní akce proti vládě nazvané Firmy spolu. Naprostou novinkou bylo například kritické vystoupení vlivného majitele Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka, který v minulosti vždy stál na Ficově straně.

Zároveň opět roste inflace. Nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko pro rostoucí ceny potravin začala hlasitě používat slogan „Ficova drahota“. Do změny politických preferencí se to ale ještě nepromítá.

Zatímco na náměstích slovenských měst bude probíhat souboj o geopolitickou orientaci země, v peněženkách lidí a účtárnách firem se bude připravovat velká změna zavedení transakční daně, která má platit od 1. dubna. Ta bude znamenat například poplatek z každého převodu peněz se sazbou 0,4 procenta až do výše 40 eur. A její „obcházení“ už si mnozí plánují třeba tím, že některé platby přesunou do šedé zóny plateb v hotovosti.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist