Při procházení výčtu slabin, které vedly k pátečnímu snížení ratingu Francie, budete mít dojem, že jste v rodných luzích a hájích. Kritika velkých deficitů státního rozpočtu pražské a pařížské vlády se liší jen v důrazu. Francii analytici agentury Fitch, jednoho z trojice rozhodujících  tvůrců ratingů, vytýkají, že její rozpočtový deficit je značně nad úrovní typickou pro země se stejným hodnocením, u Česka je rozdíl „jen“ významný. Z hlediska výběru daní (a tedy i dlužníků) je špatnou správou slabý ekonomický růst společný oběma zemím. Pro obě je bolehlavem i penzijní systém. Macron sice dokázal prosadit pozdější odchod do důchodu, ale, jak Fitch připomíná, za cenu celonárodních protestů, posílení antisystémových sil a rizika zvrácení předchozích reforem.

A zatímco Česko dostalo před dvěma měsíci ještě odklad a přes negativní výhled rating udrželo, Francie už to štěstí neměla. Také se musela měřit s o stupínek vyšší ligou, do té, v níž jsme my, teprve sestoupila. Teď aby Česko nesestoupilo také.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.