Smlouva, podle níž mobilní operátor T-Mobile dodal e-shopu s elektronikou Mamut.cz zkrachovalého Mammothu mobilní telefony a další elektroniku za stovky milionů korun, je možná neplatná. Týdeník Euro ve středu napsal, že z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku vyplývá, že na kontraktech mezi společnostmi T-Mobile a Mammoth z roku 2018 jsou pravděpodobně padělané podpisy jednatelů e-shopu. Tvrdí to posudek soudního znalce, který se specializuje na expertizu písma a který do insolvenčního rejstříku zaslala společnost Mammoth. T-Mobile sdělil ČTK, že Mammoth dříve smlouvu nijak nezpochybňoval, ke smlouvě byly uzavírány dodatky a dodávky zboží jsou doloženy. Mammoth se podle operátora chce jen vyhnout placení dluhů.

Mammoth dluží miliardy korun, většinu firmám T-Mobile a J&T Leasing, od kterých odebíral elektroniku. Mammoth na sebe na konci března podal návrh na insolvenci, ve kterém uvedl, že některé zboží možná nebylo jeho e-shopu vůbec dodáno. Firma v insolvenčním návrhu napsala, že se tím už zabývá policie.

„Sporné podpisy na jména objednavatelů Jana Měřínského, Ondřeje Měřínského a Karla Janíčka, které se nachází na předloženém černobílém skenu smlouvy T-Mobile Czech Republic, pravděpodobně nejsou pravé podpisy zmiňovaných. Jsou to pravděpodobně padělky smyšleného charakteru,“ stojí v posudku soudního znalce.

Na jeho základě žádá Mammoth insolvenční soud o odvolání člena prozatímního věřitelského výboru za operátora T-Mobile, který soud jmenoval minulý týden. Mammoth se obává toho, že T-Mobile je podjatý a jeho účastí ve věřitelském výboru může být ohroženo či zmařeno policejní vyšetřování.

Ze znaleckého posudku mimo jiné podle týdeníku Euro také vyplývá, že firma nedisponuje originálem smlouvy a zřejmě ani neví, s kým za Mammoth operátor T-Mobile před pěti lety kontrakt podepsal.

V insolvenčním rejstříku se v úterý ráno objevila také přihláška pohledávky od společnosti T-Mobile, podle Eura překvapuje nízká výška uplatňované pohledávky – 3,7 milionu korun. „To není ani procento z celkové částky pohledávek ve výši 1,8 miliardy, o které se doposud v médiích v souvislosti s insolvencí e-shopu Mamut.cz hovořilo,“ napsal týdeník.

Pražská firma Mammoth dluží podle svého insolvenčního návrhu asi 1,96 miliardy korun zhruba 50 věřitelům. Více než půl miliardy z dluhů je už více než 30 dní po splatnosti. Mammoth část zboží prodával či pronajímal dalším firmám, které ale podle provozovatele e-shopu přestaly loni na podzim za zboží platit a od začátku letošního března s Mammothem nekomunikují.

Mammoth tvrdí, že se do problémů dostal kvůli neplacení firem za zboží, které jim prodal či pronajal, zároveň popírá své dluhy za toto zboží vůči společnosti T-Mobile a J&T Leasing celkem za 1,86 miliardy. Uvádí, že dodávky zboží byly pouze fiktivní, a část pohledávek T-Mobilu a společnosti J&T Leasing proto bude zpochybněna. Mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá ale už dříve uvedla, že Mammoth plnění dodávek od T-Mobilu průběžně potvrzoval předávacími protokoly, ze kterých nevyplývala žádná pochybnost.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.