Naše země stojí před nepříjemným, ale nutným procesem – před snížením obrovského strukturálního (tedy trvalého) deficitu. To, že v tom v Evropě nejsme sami, moc nepomáhá. Ekonomiku, a tím i lidi, to bolet bude. Samozřejmě v míře odpovídající tomu, jak dobře bude balíček sestaven. Jak jsme se k tomu dostali a kdo za to může?

Jeden vládní poslanec nedávno správně zmínil, že lidé aplaudující politikům, kteří na dluh zvýšili výdaje státu, nesou spoluodpovědnost za dnešní rozpočtovou díru. Je ale třeba připojit i to, že stejné platí pro ty, kteří tleskají snižování daní bez odpovídajícího snížení výdajů. Jinými slovy, spíše než hledat „kdo za to může“ by u nás mělo smysl hledat (ne zrovna velkou) skupinu, která je v tom „nevinně“ (ale i tak to zaplatí).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.