Kvůli silným ročníkům je letos vysoký počet zájemců o střední školy, zejména o místa na gymnáziích soupeří enormní množství žáků. Internet se proto plní příběhy rodičů, jejichž děti se ze dvou možných škol nedostaly ani na jednu a nyní zoufale hledají místa ve druhém kole. To ale například ve Středočeském kraji vypsala jen jedna škola, v Praze pouze zhruba 20. Zájemců jsou však tisíce. Osobně musí do škol doručit přihlášky, často stojí v dlouhých frontách.

Podle nového ministra školství Mikuláše Beka (STAN) patří současné nastavení přijímacího řízení do minulého století. „Je jasné, že má probíhat elektronicky,“ uvedl na tiskové konferenci, kde představil své priority v úřadu. Ředitelé škol souhlasí. Varují ale před tím, že pokud se zároveň prosadí možnost podat více přihlášek na střední školy než současné dvě, mohlo by to znamenat, že si školy k povinným testům od Cermatu nebudou moct přidávat vlastní testy nebo pohovory, jak jsou zvyklé.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.