V Česku je druhý nejnižší podíl žáků na gymnáziích oproti odborným středním školám ze všech zemí Evropské unie. Vyplývá to z dat Evropské komise. Počet studentů průmyslovek a dalších odborných škol navíc stále stoupá, podle expertů to však není ani tak díky jejich atraktivitě, ale spíše kvůli tomu, že na gymnázia se kvůli nízké kapacitě nedostanou. A to i přesto, že studijní výsledky na ně mají.

Ještě horší situace je u odborných učilišť, těch má Česko v porovnání s ostatními školami nepoměrně hodně, zájem o ně ale vytrvale klesá. Ze statistik Národního pedagogického institutu (NPI) navíc vyplývá, že nezaměstnanost nejvíce ohrožuje právě absolventy učebních oborů, zejména těch úzce zaměřených. Jejich provoz přitom patří k těm vůbec nejdražším. Odborníci proto upozorňují, že jednotlivé kraje by na to měly reagovat a na úkor učilišť navyšovat kapacitu gymnázií.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.