Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) se loni neúčastnil každého třetího hlasování na půdě Evropského parlamentu. Získal tím prvenství mezi českými členy sněmu coby největší absentér při hlasování. Vyplynulo to ze statistiky účasti 21 českých zastupitelů na této poslanecké práci.

Pospíšil chyběl v 36,5 procenta hlasování a suverénně tak vede tabulku absencí. Druhý za ním je Stanislav Polčák (STAN), který nebyl při 28,8 procenta hlasování. Na opačném konci s nulovou či zcela minimální absencí jsou Luděk Niedermayer (TOP 09), Marcel Kolaja (Piráti) a Dita Charanzová (za ANO). Největší skupina Čechů vynechala šestinu až pětinu hlasování, což je průměr v celém europarlamentu.

Srovnání vyšlo na twitterovém účtu Europarlament přehledně, který pravidelně zveřejňuje přehled hlasování českých europoslanců. Za profilem stojí analytici, jež si najala frakce Greens/EFA v evropském sněmu, kam patří čeští Piráti. Analytici se podívali na účast Čechů při hlasování během 52 hlasovacích dnů v roce 2022. Pokud europoslanec či europoslankyně aspoň jednou ten den zmáčkli tlačítko ano–ne–zdržel se, počítalo se jim to jako účast. Pokud ne, dostali „áčko“. 

Neznamená to však, že nebyli přítomní na schůzi. Mohli být v dané chvíli fyzicky v Bruselu nebo ve Štrasburku a věnovat se jiné politické práci. Jen se neúčastnili hlasování o navržených zákonech či politických prohlášeních, tedy základní činnosti legislativce.

Pospíšil srovnání odmítl. Ačkoliv údaje o svojí absenci nerozporoval, tvrdí, že to není relevantní ukazatel výkonu europoslance. „Statistiku připravenou lidmi okolo Pirátů nepovažuji za důvěryhodnou. O skutečné práci europoslanců vypovídá pramálo,“ reagoval Pospíšil prostřednictvím svého mluvčího na dotazy HN a Aktuálně.cz.

„Odmítám, že bych byl v europarlamentu neaktivní. Kdybychom hodnotili například počet vystoupení na plénu, tak patřím mezi nejaktivnější české europoslance,“ napsal Jiří Pospíšil HN a Aktuálně.cz. „Věnuji se také pravidelné edukaci českých studentů o fungování EU,“ dodal. Jaké má vysvětlení pro téměř dvojnásobek vynechaných hlasování oproti svým kolegům, na to europoslanec neodpověděl.

Není to poprvé, co se v Pospíšilově případě řeší jeho schopnost zvládat svěřené funkce. Pospíšil byl už loni vedle europoslance zastupitelem v Praze a zároveň vedl klíčovou kulturní instituci, Nadaci Jana a Medy Mládkových (Museum Kampa). 

Letos v únoru se nově stal náměstkem pražského primátora pro oblast kultury. Mandát europoslance, včetně plného, bezmála čtvrtmilionového platu, si ponechal. V rozhovoru s HN a Aktuálně.cz v únoru kumulaci funkcí obhajoval s tím, že obojí zvládne. „V dnešní online době mohu vést řadu jednání s kolegy a podřízenými na dálku. Nevidím v tom problém,“ řekl tehdy. 

Hlavní hlasovací dny jsou úterý a středy na zasedáních ve Štrasburku. Plenární schůze začíná v pondělí v podvečer a končí čtvrtečním polednem. Mnozí europoslanci si pobyt zkracují o první a poslední den, kdy se ale také hlasuje. Na statistice se projeví i dlouhodobá nemoc europoslance. To byl loni případ druhého největšího absentéra na hlasování Polčáka, který strávil téměř dva měsíce v nemocnici.

Aktivita europoslanců nekončí hlasováním. Vypovídá o nich také činnost ve výborech, zpravodajování klíčových návrhů nebo práce ve vedení politických frakcí. Server EUmatrix.eu sestavil tabulku stovky nejvlivnějších europoslanců z celkových 705, která zohledňuje všechna zmíněná kritéria. Dostalo se do ní šest Čechů. Pospíšil, který je členem méně silného výboru a není ve vedení svojí (lidovecké) frakce, mezi nimi není.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.