Otázka na jeho e-mailovou adresu dodnes Jana Melichara z Děčína znejistí. „Melichar, e-mail, počkejte, já to nevím z hlavy, ale hned vám řeknu,“ a sklání se nad svůj telefon. „No tak,“ pobízí smartphone, o kterém s nadhledem říká, že je chytřejší než on. „Když tak máte adresu tady u mě,“ ukazuje mu po chvíli dluhová poradkyně neziskové organizace Člověk v tísni Weronika Lipšová, která osmapadesátiletému muži v poslední době pomáhá se na internetu i v jeho exekucích a dluzích zorientovat.

Jan Melichar patřil ještě nedávno mezi statisíce obyvatel Česka, kteří vůbec nepoužívají internet. Právě na severu Čech je nejvíce lidí, kteří jsou dodnes zcela offline nebo síť nedokážou využívat pro komunikaci s úřady, svoji práci či vzdělávání. Podle analýz jsou mezi takzvaně digitálně vyloučenými převážně chudí lidé bez vzdělání, často s potížemi s dluhy.

Příběh muže z okrajové děčínské čtvrti Boletice na Labem, kde je poblíž jeho bydliště i jedna ze severočeských vyloučených lokalit, do takové šablony přesně zapadá. Včetně pádu do dluhové pasti, a dokonce i ztráty bydlení.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.