Ukrajina předložila světu svůj mírový plán a podporu pro něj nachází v Asii, v arabském světě, v Evropě i v Latinské Americe. Na twitteru to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Hirošimě vystoupil před lídry členů skupiny G7 a dalších zemí včetně Indie a Brazílie. Zelenskyj jim vzkázal, že svět potřebuje „vůdcovství demokracie“, aby dokázal čelit bezpečnostním hrozbám.

Jeho vystoupení přišlo po sérii sobotních bilaterálních jednání, mimo jiné s indickým premiérem Naréndrou Módím. Dnes pak bylo na programu společné jednání s prezidenty a premiéry Spojených států, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Británie a Itálie, jakož i s lídry osmi zemí pozvaných na summit.

„Ukrajina navrhla světu svůj mírový model," uvedl Zelenskyj v odkaze na sadu principů pro ukončení války, s níž přišel už loni na summitu skupiny G20. Plán mimo jiné počítá se stažením ruských sil z celé Ukrajiny podle mezinárodně uznávaných hranic. "Od Japonska po arabské země, od Evropy po Latinskou Ameriku, nacházíme podporu. A pokračujeme v této práci,“ dodal Zelenskyj na twitteru.

Jeho příspěvek zahrnoval i video se záběry z dnešního jednání, které mimo jiné ukazovaly, že ukrajinský prezident seděl vedle Módího a jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola. Deník The New York Times poznamenal, že Indie se v OSN nepřipojila k odsouzení ruské agrese, zatímco Soul se zatím zdráhal poskytovat Kyjevu útočné vybavení.

Zelenskyj v Hirošimě navazoval na několikadenní sérii zahraničních cest, která jej zavedla i na summit Ligy arabských států v Saúdské Arábii. Ukrajinský prezident se snaží posílit podporu od mezinárodního společenství v době, kdy se jeho země připravuje na protiofenzívu s cílem získat zpět oblasti zabrané ruskými silami.

Lídři G7 dnes při jednání se Zelenským zopakovali, že hodlají Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Podle prohlášení japonského předsednictví ukrajinskému prezidentovi slíbili „neochvějné odhodlání poskytovat diplomatickou, finanční, humanitární a vojenskou podporu“.

Ve druhé části programu posledního dne summitu se pak připojili zástupci Indie, Brazílie, Jižní Koreje a dalších zemí. Právě tato schůzka byla médii označována za klíčový bod Zelenského účasti na summitu, neboť mu poskytla příležitost osobně apelovat na méně nakloněné lídry. Japonský premiér Fumio Kišida ve svém úvodním projevu účastníky vyzval, aby uvedli, jak mohou reagovat na aktuální ohrožení „míru a stability“.

„Čím víc budeme spolupracovat, tím je menší pravděpodobnost, že kdokoli jiný bude následovat šílenou ruskou cestu,“ řekl účastníkům Zelenskyj. "Ale je to dostatečné? Myslím, že potřebujeme jasné globální vůdcovství demokracie. Tohle je to hlavní, co naše spolupráce přináší," citoval z jeho projevu deníkFinancial Times.

Podle zdrojů listu se ukrajinský prezident během diskuse obrátil na Módího a na brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva a žádal je, aby Kyjevu pomohli bránit Chartu OSN a mezinárodní právo. Indický premiér při sobotní schůzce Zelenskému slíbil, že jeho země vynaloží veškeré úsilí na ukončení války na Ukrajině, brazilský lídr se o víkendu k otázce nevyjadřoval.

Lula, který letos mimo jiné prohlásil, že USA a Evropská unie musí začít mluvit o míru místo toho, aby podporovaly konflikt, se s ukrajinským prezidentem nakonec bilaterálně nesetkal. Podle informací agentury Bloombergdo poslední chvíle utajovaná účast ukrajinského prezidenta na summitu brazilskou delegaci „vyvedla z míry“.