V dubnu se meziroční inflace podle Českého statistického úřadu dále snížila z 15 na 12,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem, březnem, cenová hladina dokonce mírně poklesla, a meziměsíční inflace byla tedy záporná. Odeznívá i růst cen výrobců, průmyslových i zemědělských. Je již čas na oslavy? Jsou to dobré zprávy, inflace ustupuje, určitá opatrnost je ale namístě.

Důležité je, že ustupuje jádrová inflace, tedy růst cen zboží a služeb mimo nestálé položky, jako jsou potraviny, pohonné hmoty a energie. Ta nyní zpomalila z březnových 11,5 procenta na dubnových 10 procent. Zde je vidět tlumící působení domácí měnové politiky skrze zvýšené úrokové sazby. Jejich sedmiprocentní výše pomohla utlumit hypoteční boom, ochladit trh s nemovitostmi a zastavit jejich cenový růst. To se projevuje v odeznívajícím růstu nákladů vlastnického bydlení, ve kterém jsou zahrnuty i ceny nových nemovitostí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.