Turecké prezidentské volby byly nejdůležitější politickou událostí Evropy a přilehlých končin v první polovině tohoto roku svým dopadem nejen na Turecko, ale i na celý region včetně ruské agrese na Ukrajině. Na dalších pět let si v nich zajistil místo v čele země dosavadní prezident Recep Tayyip Erdogan. Pokud se devětašedesátiletý politik, který měl v kampani zdravotní problémy, dočká konce mandátu, bude zemi vládnout čtvrt století. Zakladatele moderního Turecka, Atatürka, už překonal tím, že v čele země stojí dvacet let.

Volby ale byly důležité nejen pro Turky samotné, nýbrž i pro turecké sousedy a spojence, mezi něž se počítá i Česká republika, jejíž objem obchodu s Tureckem od roku 2018 stoupl o čtvrtinu. Je proto potřeba si říct, co dalších pět let autokratického vládce Erdogana v čele pětaosmdesátimilionové země na pomezí Evropy a Asie znamená. Jisté je zatím v zásadě jen to, že převládá řada nejistot.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.