Fosilní paliva má nejen podle evropských plánů nahradit elektřina. Samozřejmě taková, která je vyrobená z bezemisních zdrojů, ať už jde o slunce, vítr nebo třeba jádro. Bez ohledu na otázku, zda je možné tolik zelené elektřiny vůbec vyprodukovat, to s sebou nese i potřebu masivních investic do energetické infrastruktury. Na rozdíl od uhlí, ropy či plynu se totiž elektřina jen obtížně skladuje. „Pokud to neuděláme nyní, bude to ještě dražší,“ říká v rozhovoru pro HN Matthias Rebellius. Člen představenstva globálního průmyslového a technologického obra Siemens zodpovídá v koncernu za „chytrou infrastrukturu“. Siemens očekává, že právě oblast digitalizace energetiky, ve které je skupina hodně aktivní, bude v následujících letech prudce růst. 

Podíl obnovitelných zdrojů má podle plánů Evropské komise do roku 2030 vzrůst až na 45 procent, což s sebou nese masivní nároky na rozvoj energetické infrastruktury. Jaká jsou ta nejdůležitější opatření, která je třeba realizovat?

Uskutečnění energetické transformace v Evropě v prvé řadě vyžaduje masivní rozvoj obnovitelných zdrojů. To se v praxi projevuje především ve výstavbě větrných parků v Severním moři. Výstavba se však musí zrychlit, což znamená hlavně zrychlení povolovacích procesů. Intenzivní výstavba zdrojů vyžaduje samozřejmě také intenzivní výstavbu elektrického vedení ze severu na jih a ze západu na východ kontinentu i masivní investice do přenosových soustav a distribučních sítí. To je samozřejmě zvlášť důležité i pro Česko.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.