Na konci května schválil polský parlament, ovládaný stranou Právo a spravedlnost, zákon označovaný jako „lex Tusk“, který zřizuje zvláštní parlamentní komisi pro vyšetřování a pozastavování veřejných svobod občanů, u nichž existuje podezření, že „slouží zájmům Moskvy“. Cílové osoby by byly zejména zbaveny práva zastávat veřejnou funkci bez řádného soudního řízení. Poté co polský prezident podepíše nový zákon, zavede vláda politicky řízené správní řízení, aby z volebního klání vyřadila osoby, které obviňuje ze spiknutí s Ruskem. Konkrétně Donalda Tuska – lídra opozice.

Paradoxem je, že podezření z ustupování ruským zájmům se v poslední době týkalo spíše politických kroků Varšavy. PiS a její lídr Jaroslaw Kaczyński se možná snaží tímto kouskem odvrátit nepříjemnou skutečnost, že některé její politiky jsou přinejmenším v souladu, ne-li inspirovány Kremlem. Že se jedná o záměrnou politickou inovaci s cílem podkopat demokracii.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.