Když se Němci v devadesátých letech rozhodli vzdát své extrémně stabilní měny, která zosobňovala jejich poválečný hospodářský zázrak, udělali to jen za podmínky, že nově vzniklé euro bude řízeno podobně jako marka. Měnovou unii tak sešněrovali řadou pravidel, která měla zaručit, že měna s přeškrtnutým éčkem ve znaku neskončí tak jako řada předchozích pokusů o platidla sdílená více suverénními státy.

„Každá země, která bude usilovat o vstup do Evropské měnové unie, musí prokázat svoji připravenost k takovému kroku a vůli žít ve společné Evropě,“ prohlásil před čtvrtstoletím šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer. Měl na mysli ochotu dodržovat dohodnutá pravidla, i když to bude bolet. Ovšem euro je politický projekt a politika hrála prim. Nejen při jeho zrodu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Čtvrtstoletí s ECB. Jejím největším úspěchem je, že euro přežilo
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.