Ruským podnikatelům chybí pracovní síla, stát nemá peníze na investice a lže o inflaci, říká Vladimir Milov, ruský ekonom a opoziční politik, který z Ruska odešel před represemi už v roce 2021. V rozhovoru, který HN poskytl na konferenci Globsec v Bratislavě, mluví o stavu těžby plynu a ropy i o tom, že Rusové se bojí represí, a proto neprotestují proti zhoršující se hospodářské situaci.
Jaký je skutečný stav ruské ekonomiky? Můžeme věřit číslům, která uvádí vláda?
Ruská ekonomika se pomalu potápí, ale vláda kreslí potěmkinovský obraz. Když se podíváte na makroekonomické ukazatele, jež někteří analytici rádi používají, jako je HDP, směnný kurz rublu, inflace, nezaměstnanost, tak se situace může zdát celkem klidná. Ale tyto ukazatele jsou buď zavádějící, nebo zmanipulované, což se dá vysvětlit podrobněji, když se podíváte na situaci napříč jednotlivými odvětvími, jako jsou průmysl, domácí maloobchod a spotřeba. Výhled do budoucna je dost chmurný.
Odtržení Ruska od západních trhů a obrat k Asii jsou hodně drahé, protože například ceny za prodej našich nerostných surovin nejsou na asijských trzích tak vysoké. A pak jsou tu samozřejmě dovozy. Všechny sankce obcházející cesty těchto životně důležitých výrobků – spotřebního zboží, průmyslových součástek a zařízení – jsou logisticky mnohem nákladnější. Je to tím, že většina ruského obyvatelstva a ekonomické aktivity je soustředěna v evropské části Ruska. Asijská část Ruska není z hlediska počtu obyvatel a HDP tak velká. Takže logistika je noční můra. To je důvod, proč v předchozích letech Rusko obchodovalo převážně s Evropou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.