Jak ze staré zbraně, třeba čtyřicet let starého děla, udělat rychle modernější kus? To je nyní úkol pro mnoho evropských armád, které roky čekají na dodávky nových zbraní. Bojující Ukrajinci ukazují, že když takové dělo dokáže pomocí dronů a GPS navigace lépe zaměřit protivníka, zvýší se přesnost zásahu a sníží spotřeba munice.

Pokud by ale bylo třeba ještě rychle propojovat data o cíli, poloze děla a rozhodnutí jeho velitelů i pěchoty, kterou má podporovat, je už nutná složitější fúze dat. Přesně to potřebuje moderní armáda. Podle řady západních expertů věc dotáhli zatím nejdál Ukrajinci, jejichž podmínky nejsou rozhodně ideální. Pomohla jim k tomu například tajemná americká firma Palantir, která k fúzi dat využívá umělou inteligenci. Něco podobného však nabízí také relativně nová evropská firma. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.