Turecká lira ve středu zaznamenala prudký propad. Za jediný den klesl její kurz o více než sedm procent. Podobný pád měny za jediný den zažilo Turecko naposledy před dvěma roky. Lira ale ztrácela na hodnotě i ve čtvrtek dopoledne a dostala tak na historické minimum 23,34 liry za dolar. Poprvé po 18 letech se také česká koruna zhruba rovná jedné liře, což bylo ještě před několika lety nepředstavitelné.

Většina analytiků se však shoduje, že jde o příznivý signál. Podle nich se nová turecká vláda vrací k žádoucím makroekonomickým postupům a opouští mechanismy umělé podpory kurzu liry. Jinými slovy: turecká měna se zřejmě přiblíží své reálné hodnotě. Během letošního roku totiž turecké úřady aktivně operovaly na devizových trzích a rozpustily až desítky miliard dolarů z rezerv, aby liru stabilizovaly.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.