Devátého března ráno Rusové shodili obrovské bomby na dvě pětipatrové obytné budovy ve městě Izjum na východě Ukrajiny, strategickém místě na cestě mezi Charkovem a Slavjanskem. Budovy byly plné lidí, většina z nich se schovávala ve sklepích. Domy byly cihlové, ale suterén byl z betonu a měl ukrývající se zachránit před bombami. To se nestalo. V jedné z těchto budov zahynulo 52 lidí. Další desítky ve druhé.

Šedesátiletý Mychaljo přišel během několika vteřin o sedm členů své rodiny. Tři z jeho vnoučat, jeho dcera a její manžel, jeho žena a její teta. Celý měsíc po útoku žil Mychajlo vedle zničeného domu a chránil ho před rabováním. Teprve 1. dubna, tři týdny po útoku, začaly opravy domu. Boje skončily, Rusové dobyli Izjum – ovládali ho až do září 2022, kdy si ho ukrajinská protiofenziva vzala zpět. Mychajlo dostal těla svých příbuzných až v polovině dubna, více než měsíc poté, co byli zabiti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.