Německá strojírenská firma Siemens bude investovat do nové továrny v Singapuru a zvažuje další továrny v Indonésii, Vietnamu a Thajsku. Chce snížit svoji závislost na Číně. Americký Intel zase oznámil několikamiliardovou investici do polovodičové továrny u polské Vratislavi a plánuje další továrnu v Německu. Firmy z celého světa si loni pořídily v Evropě o 29 procent víc továren než o rok dříve. Tohle všechno jsou projevy odpoutávání se od čínské ekonomiky. Vlivy jsou politické i ekonomické a jedním z nich je snaha Evropské unie snížit svoji hospodářskou závislost na Číně.

Rétoricky by to evropským politikům celkem šlo, v praxi je to už poněkud složitější. Lekce, kterou si Evropa odnesla z pandemie, je, že si kvůli bezpečí vlastních občanů nemůže dovolit být tolik závislá na autoritářském režimu, který jakoukoli výhodu oproti demokraciím náležitě využije propagandisticky i byznysově. Vzpomeňme, jak čínský velvyslanec donutil tehdejšího českého premiéra Andreje Babiše a velkou část vlády oficiálně vítat první letadlo s rouškami a dalšími ochrannými pomůckami.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.