Evropská unie je sama sobě nepřítelem. Tímto mottem zahájil generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon Fórum Hospodářských novin, které se tentokrát věnovalo Kompasu konkurenceschopnosti – plánu, který Evropská komise představila letos v lednu a který má společenství zajistit silnou ekonomiku a konkurenceschopnost vůči globálním hráčům, jako jsou USA a Čína.

Hned na začátku se ovšem ukázalo, že prvním problémem, který by měla Evropa vyřešit, jsou vlastní netarifní bariéry, kvůli kterým trh Evropské unie nefunguje tak, jak má. Jak zdůraznil Tomáš Procházka, finanční ředitel společnosti Accolade, trh není jednotný, každá země má různé výjimky, které je nutné důkladně zkoumat. Což výrazně prodražuje expanzi a často znemožňuje působení firem na jiných trzích v rámci EU.

Nutno dodat, že v unii existují překážky jak v případě obchodu, tak i služeb. Patří sem například rozdílné technické požadavky a normy, nutnost dokládat při dovozu zboží různé zdravotní či veterinární certifikáty, pak jsou tu rozdílné procedury pro dovoz a vývoz a samostatnou kapitolu tvoří nejednotný trh s energiemi, jejichž cena se v jednotlivých zemích extrémně liší a vytváří naprosto rozdílné podmínky pro podnikání napříč kontinentem. A nefunguje ani kapitálové propojení zemí EU.

Všechny tyto překážky vytvářejí mezi členskými státy podle propočtů Evropské komise ekvivalent cel ve výši 44 procent v případě zboží a neuvěřitelných 110 procent u služeb. Roční náklady vyplývající z nesouladů v legislativě dosahují podle propočtů Evropské komise až 400 milionů eur.

Představený Kompas konkurenceschopnosti ale řečníci, včetně europoslance Luďka Niedermayera (za TOP 09), nepovažují za skutečnou záchranu. Materiál sice reaguje na zdrcující kritiku, kterou ve své často zmiňované zprávě sepsal bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Nicméně Evropskou komisí představený kompas má 30 priorit, což je až příliš mnoho na to, aby bylo možné jeho cíle naplnit.

Europoslanec Niedermayer nicméně upozornil, že návrhy zákonů, které předkládá Evropská komise, vycházejí právě z požadavků jednotlivých členů unie a občas se podle něj stává, že ti, kteří volají po nejvíc restriktivní variantě, se o pár let později snaží celou legislativu výrazně zmírnit. Mnozí řečníci navíc označili eurokomisaře za technokraty, kteří mají svůj světonázor a uplatňují ho bez ohledu na politiky. A často také bez ohledu na potřeby ekonomiky i samotných obyvatel Evropské unie.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Ukázalo se, že největší názorové rozdíly panují u snah o dekarbonizaci. Na jedné straně je tu klimatická změna (i lepší ovzduší), na druhé pak životaschopnost ekonomiky založené na výrobě. Nutno dodat, že se zástupci průmyslu shodli na tom, že pokud emisní cíle ohrožují ekonomiku, a tedy i životní úroveň, potom mohou představovat nebezpečí samy o sobě. Stávají se strašákem, který velmi obratně dokážou uchopit populisté a prodat jej prostřednictvím sociálních sítí, které se staly hrozbou pro společnost, jak upozornil Martin Trnka, spoluzakladatel antivirové firmy Eset. Dodal, že rozvrácená společnost ignoruje ekonomiku, a je proto na politicích, aby dokázali vysvětlit výhody evropského společenství.

A kdyby se představitelé ekonomiky měli na Fóru HN shodnout alespoň na jediném opatření, které by výrazně zjednodušilo život v unii, byla by to tzv. zvláštní strategie pro začínající a rychle se rozvíjející podniky, které se také říká 28. právní režim. Ta počítá se zjednodušením pravidel, a to jak pro založení společnosti, tak například i pro zaměstnávání lidí. Aktuálně se podle zdrojů blízkých jednání ladí, na jaký typ společností s kolika zaměstnanci by se měla tato úprava vztahovat a do jaké míry je možné zjednodušit pravidla při zachování požadavků na ochranu zaměstnanců.

Evropská unie je stále regionem s největším počtem měst, která pravidelně vyhrávají soutěže o nejlepší místa pro život na světě (mimochodem často v nich boduje i Praha). EU má skvělý zdravotní a sociální systém a nově se její představitelé dokázali shodnout na investicích do obrany. Podpora podnikání sjednocením pravidel a odstraněním netarifních překážek je proto nutným navazujícím krokem.

Kompas konkurenceschopnosti – banner

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist