Online terapeut nebo soukromník, který akceptuje pouze platby kartou. Právo žít bez digitální stopy by je (a spoustu dalších) mohlo postavit mimo zákon. Návrh zavést takové právo se právě chystá senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09. Samozřejmě, je nutné zdůraznit, že bez konkrétní textace lze navrhované změny komentovat jen jako ideu, na které iniciativa stojí, a to sice zakotvení práva občanů „nežít digitálně“ v univerzální rovině.

Smyslem návrhu je (alespoň z toho, co zaznělo ve veřejném prostoru) snaha o ústavní zajištění alternativy pro osoby, které si nepřejí využívat digitální nástroje, ať už se jedná o platební karty, internet nebo jinou informační a komunikační technologii. Otázkou zůstává, nakolik má být toto právo ve vztahu k veřejnému sektoru a nakolik i ve vztahu k soukromým subjektům.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.