Zakažte sportovcům ze zemí, které se podílejí na agresi na Ukrajině, účast na soutěžích. Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek vystoupí s touto výzvou ke špičkám Evropské unie a členům europarlamentu. Zároveň chce, aby evropské vlády pomohly Rusům a Bělorusům, kteří veřejně odsoudí ruskou agresi. Hašek to řekl v rozhovoru s HN a serverem Aktuálně.

„Chci před evropskými poslanci mluvit o tom, že dokud se Rusové a Bělorusové nedistancují od války na Ukrajině, neměli bychom je pouštět do našich soutěží. Předpokládám, že řeč bude hlavně o jejich účasti na olympiádě v Paříži,“ uvedl Hašek. Letní olympijské hry se ve Francii konají příští rok v létě.

„Zároveň budu ale apelovat na to, abychom pomohli sportovcům, kteří zabíjení Ukrajinců odsoudí. Udělili jim i jejich rodinám azyl a umožnili jim soutěžit pod neutrální vlajkou,“ dodal dlouholetý hokejový brankář.

Haška pozval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen nejsilnější politické skupiny v unijním parlamentu. Debata je plánovaná na úterý 11. července během plenárního zasedání ve Štrasburku.

„Některé sportovní svazy, ale i kolegové europoslanci bagatelizují účast Rusů a Bělorusů na hrách. Je to trestuhodné a je potřeba o tom mluvit,“ řekl Zdechovský HN a Aktuálně. „Slova Dominika Haška rezonují, má to milionové zásahy v Evropě i v Americe. Proto jsem považoval za důležité dostat jeho hlas do Štrasburku,“ osvětlil lidovec.

Hašek by měl mluvit s nejvlivnějšími europoslanci z hlavních frakcí a výborů včetně například polského exministra zahraničí Radoslawa Sikorského, francouzských a pobaltských politiků a dalších. Setkat by se měl také s předsedkyní europarlamentu Robertou Metsolaovou. S projevem před plénem europoslanců však Hašek nevystoupí, to je vymezeno pro politické lídry.

Evropští poslanci nemají v oblasti sportu žádné výlučné kompetence, a nemohou tak k ničemu zavazovat sportovní svazy či asociace. Hašek přesto považuje za důležité „využít příležitosti mluvit na takto významném fóru“.

„Evropští poslanci mají vliv na své země. Mohou apelovat na vlády doma například v otázce azylu pro sportovce, kteří se distancují od Putina a budou potřebovat naši pomoc,“ zdůvodnil.

Medailista z olympiády v Naganu se v poslední době profiluje jako tvrdý kritik účasti ruských a běloruských reprezentantů v západních soutěžích. Hašek hájí tezi, že start těchto sportovců po boku ostatních je „reklamou válce, reklamou zabíjení“, a měla by jim proto být znemožněna, pokud se od ní nedistancují.

S tímto vzkazem odjel Hašek začátkem června i na Ukrajinu. Kromě Kyjeva navštívil Charkov, Irpiň a Buču, kde se odehrály jedny z největších masakrů ukrajinských civilistů. Český zástupce byl prvním elitním sportovcem ze zahraničí, který osobně odcestoval na Ukrajinu.

Sportovní svět zatím účast Rusů a Bělorusů na olympiádě rozděluje. Český olympijský výbor (ČOV) se proti jejich startu „pod pěti kruhy“ postavil a usiluje, aby tak učinili i ostatní. Kromě Haška pojede do Štrasburku také diplomat Michael Žantovský, jenž vede expertní skupinu ČOV pověřenou vykreslením mantinelů, jak zabránit účasti zástupcům států, které vedou ozbrojenou agresi vůči jiným zemím. Žantovský přijede do parlamentu na pozvání europoslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové.

Mezinárodní olympijský výbor, některé české sportovní svazy či třeba hokejová NHL bojkot Rusů naopak odmítají – tvrdí, že to odporuje principu nediskriminace sportovců. Český hokejista proto letos plánuje i cestu do Ameriky, kde se bude snažit přesvědčit vedení NHL ke změně postoje.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.