Byli jsme s rodinou na Slapech, kde mě zastavil René. Obyčejný, hodný padesátník. „Co tady ten Zelenskyj dělá? A kdy to konečně skončí?“ Tedy válka.
René nejede v konspiračních teoriích, nemyslí si, že na Ukrajině vládnou nacisté nebo že válku ve skutečnosti vyvolali Američané, aby mohli utlačovat Rusko. René se prostě jen ptá, kdy bude po všem a vše zase bude „jako dřív“. S těmito pocity není sám – jestliže loni po začátku ruské agrese měla pomoc Ukrajině podporu velké většiny Čechů, nyní je to jinak. S další podporou bojující zemi souhlasí méně než polovina našich spoluobčanů. Musíme s nimi mluvit, vysvětlovat, přesvědčovat.
Ale nechme si od cesty věty o tom, že boj Ukrajinců je spravedlivý, že kvůli bezohledné ruské agresi ukrutně trpí a že je tedy morálně správné pomáhat jim, ba dokonce že to je naše povinnost. Je to pravda. Ale podle této pravdy svět nefungoval a nefunguje. Možná tak v hollywoodských filmech o vítězství dobra nad zlem, ale ne v realitě.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









