Byli jsme s rodinou na Slapech, kde mě zastavil René. Obyčejný, hodný padesátník. „Co tady ten Zelenskyj dělá? A kdy to konečně skončí?“ Tedy válka.

René nejede v konspiračních teoriích, nemyslí si, že na Ukrajině vládnou nacisté nebo že válku ve skutečnosti vyvolali Američané, aby mohli utlačovat Rusko. René se prostě jen ptá, kdy bude po všem a vše zase bude „jako dřív“. S těmito pocity není sám – jestliže loni po začátku ruské agrese měla pomoc Ukrajině podporu velké většiny Čechů, nyní je to jinak. S další podporou bojující zemi souhlasí méně než polovina našich spoluobčanů. Musíme s nimi mluvit, vysvětlovat, přesvědčovat.

Ale nechme si od cesty věty o tom, že boj Ukrajinců je spravedlivý, že kvůli bezohledné ruské agresi ukrutně trpí a že je tedy morálně správné pomáhat jim, ba dokonce že to je naše povinnost. Je to pravda. Ale podle této pravdy svět nefungoval a nefunguje. Možná tak v hollywoodských filmech o vítězství dobra nad zlem, ale ne v realitě.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se