Když se před čtyřmi lety stala šampionkou ve smíšených bojových uměních, vítal Valentinu Ševčenkovou v rodném Kyrgyzstánu prezident i tisíce lidí. Teď však krajany naštvala. „Jsem z Kyrgyzstánu, ale národnost mám ruskou. V dobách Sovětského svazu, který sestával z 15 republik, bylo mnoho lidí z Ruska vysláno do zemí, jako jsou Kyrgyzstán nebo Uzbekistán, aby tam rozvíjeli kulturu. Moje babička byla jednou z nich,“ uvedla pro evropská média. Na sociálních sítích to sportovkyně, která zřejmě stále má i kyrgyzské občanství, schytala od středoasijských uživatelů.

Ševčenková tak opět otevřela problém, který experti označují jako ruský kolonialismus. Téma se znovu dostalo do popředí po zahájení ruské agrese proti Ukrajině, kterou komentátoři označují právě jako imperiální výboj s cílem dobýt bývalou kolonii.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.