Více než stovka současných i bývalých zaměstnanců fastfoodového řetězce McDonald’s v Británii serveru BBC News řekla, že v jeho pobočkách panuje toxická kultura sexuálního obtěžování, rasismu a šikany. BBC se dozvěděla, že pracovníci, z nichž některým bylo pouhých 17 let, jsou běžně osaháváni a obtěžováni. Britská Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC) uvedla, že je zjištěními „znepokojena“. Společnost McDonald’s se omluvila za selhání. Dodala, že všichni zaměstnanci si zaslouží pracovat na bezpečném, respektujícím a inkluzivním pracovišti.
BBC se začala zabývat pracovními podmínkami v McDonald’s v únoru poté, co společnost podepsala právně závaznou dohodu s EHRC, v níž se zavázala chránit své zaměstnance před sexuálním obtěžováním.
Během pěti měsíců BBC oslovila zaměstnance McDonald’s, aby se jich zeptala na jejich zkušenosti s prací v této společnosti. Až 31 z více než stovky obvinění se týkalo sexuálního napadení a 78 sexuálního obtěžování. BBC také vyslechla 18 obvinění z rasismu a šest lidí vzneslo obvinění z homofobie.
BBC mimo jiné zaznamenala svědectví 17leté zaměstnankyně pobočky v Cheshiru, která tvrdí, že ji o 20 let starší kolega nazval rasistickou nadávkou, chtěl jí ukázat svůj penis a řekl, že s ní chce mít „černobílé“ dítě. Bývalá zaměstnankyně, které bylo 17 let, zase uvedla, že ji starší manažer v restauraci v Plymouthu škrtil a chytal ji za zadek. Vedoucí směny jí také posílal sexuální snímky. Stanice se dozvěděla i o manažerovi z Hampshiru, který šestnáctileté pracovnici navrhl sexuální praktiky výměnou za elektronické cigarety.
Manažeři a další pracovníci v pobočce ve Walesu zase podle obvinění vtipkovali o tom, že se vsadí o peníze, kdo z nich se první vyspí s novou zaměstnankyní. V pobočce v Severním Irsku, kde byly sexuální vztahy mezi zaměstnanci běžné, se rozšířila kapavka.
McDonald’s je jedním z největších zaměstnavatelů v soukromém sektoru v Británii. Tento gigant rychlého občerstvení zaměstnává více než 170 tisíc lidí v 1450 restauracích. Jeho zaměstnanci jsou zároveň jednou z nejmladších pracovních sil v zemi. Tři čtvrtiny zaměstnanců jsou ve věku od 16 do 25 let. Pro mnohé z nich je to jejich první zaměstnání.
BBC uvedla, že neví, kolik zaměstnanců, s nimiž hovořila, podalo formální stížnost. Řada z nich však řekla, že tak učinili, ale byli ignorováni. Několik zaměstnanců také uvedlo, že když si na manažery stěžovali, byli pak v rámci franšízy přesunuti z jedné restaurace McDonald’s do jiné, místo aby byli propuštěni. Jiní zaměstnanci uvedli, že si nestěžovali, protože nemohli riskovat ztrátu práce. Manažeři podle nich také nebrali vážně školení o sexuálním obtěžování.
Kultura společnosti McDonald’s se ocitla pod drobnohledem po celém světě. Společnost v USA čelí mnohamilionovým žalobám, které podali zaměstnanci kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování či rasové diskriminaci. Generální ředitel Steve Easterbrook byl v roce 2019 odvolán kvůli porušení vnitropodnikových pravidel, když v rámci firmy navázal milostný vztah.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist