V této válce jsme se naučili mnohé. Zaprvé, že sovětský, totalitní a komunistický systém, který už jednou umřel, tehdy sám ze sebe, neumřel tak úplně. Totalitní duch, který se v devadesátých letech válel v popelu své vlastní destrukce a zároveň destrukce lidského ducha, duše i ekonomiky, opět povstal. A povstal hrůzně, hrubě a svou dominanci se rozhodl demonstrovat napadením europeizující se Ukrajiny.

Naučili jsme se, že tento behemot neuspěl. Naučili jsme se, jakou moc má síla ducha ukrajinské obrany a jak slabý je duch, který vede armádu ruskou. Kdo by to tenkrát řekl? Zelenskyj nikam neutekl, na rozdíl od Putina, který utíká před vlastními wagnerovci v letadle z Moskvy pryč.

Ukrajinský národ se nevzdal a dnes již celkem přesvědčivě prokázal, že se nevzdá nikdy. Celá ta ruská válečná mašinerie zkrátka nevyhrála nad mnohem slabší Ukrajinou. Ukrajina měla a má nejen mnohem menší armádu, ale i nesrovnatelně nižší HDP na hlavu než sousední Rusko. Je to mnohem chudší stát. Též politicky je Rusko mnohem stabilnější stát. Putin si Rusko vedl na provázku pevnou rukou, zato na Ukrajině se střídaly vlády, země přešlapovala mezi Západem a Východem, chvíli táhla světem k Evropě, chvíli zas k Rusku. Přesto země ve válce ukázala mnohem větší vnitřní jednotu a politickou stabilitu než totalitní, jedním carem do detailů ovládané Rusko.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se