Už za 18 měsíců se Česko zbaví závislosti na ruské ropě dopravované ropovodem Družba. Zatím to vypadá, že loni v listopadu dohodnuté rozšíření kapacity ropovodu TAL z italského Terstu se opravdu rozbíhá. A že Česko bude připravené „odstřihnout“ se od ruských dodávek, až mu příští rok v prosinci skončí výjimka na zpracování ruské ropy, na niž EU uvalila sankce po ruské agresi vůči Ukrajině.

„Máme už dodavatele motorů, čerpadel a frekvenčních měničů. Během léta budou vybráni i dodavatelé dalších technologií,“ řekl HN v rozhovoru Jaroslav Pantůček, ředitel státního podniku Mero, který spravuje síť ropovodů zásobujících Česko a zároveň se stará o 1,7 milionu tun nouzových zásob ropy umístěných v centrálním tankovišti v Nelahozevsi. Podle Pantůčka jde o renomované evropské firmy. Konkrétnější však být nechtěl.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.