Balíček opatření na podporu zelené ekonomiky USA, tzv. Inflation Reduction Act (zákon o snižování inflace, dále jen IRA), má být odpovědí Američanů na rostoucí strategickou závislost na čínských technologiích, vybudovaném know-how a postavení čínských firem v dodavatelských řetězcích. Zářným příkladem této závislosti je bateriový průmysl a elektromobilita. Navrhované provize zvané Buy American na první pohled paradoxně ohrožují kromě čínských také postavení evropských automobilek na americkém trhu. A vedou k podezření z porušení pravidel pod Světovou obchodní organizací (WTO).

Tyto provize ve prospěch domácí výroby ale byly přehnaně „americké“ a v praxi by znamenaly významný odklon od globálních dodavatelských řetězců. Amerika musela částečně zohlednit podněty z EU a dalších partnerských států. Jedním z příkladů je vyhláška obsahující pravidla o podpoře elektromobilů na leasing, které nakonec výrobním provizím zcela uniknou. Přesto IRA ve své aktuální podobě zamíchá kartami. Jak?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.