Současný růst amerických akcií se zdá být nezastavitelný. Rychlejší dezinflační proces, odolná ekonomika a potenciálně blahodárný efekt umělé inteligence na korporátní zisky patří mezi faktory, které mohutný kurzový vzestup na burzách ospravedlňují. Detailnější pohled na aktuální situaci však přehnanou euforii krotí.

Inflace sice zřetelně ustupuje, jádrové ceny však rostou neakceptovatelně vysokým tempem. Existuje důvod k obavám, že návrat ke stabilním cenám potrvá déle, než naznačují optimistické predikce. V takovém případě by Fed musel přistoupit k dalšímu zvedání úroků. I pokud se naplní pozitivní scénáře, zůstane centrální banka obezřetná a bude držet sazby beze změny delší dobu, než trh očekává. Jako reálné datum pro zahájení redukce úroků se jeví až druhé pololetí příštího roku.

Z toho vyplývá, že dopad vyšších sazeb ekonomika a korporace teprve pocítí. Stále existuje slušná šance, že se tvůrcům hospodářské politiky podaří přichystat hladké přistání. Nicméně doposud pomáhaly poptávce domácností i covidové úspory, které se neúprosně ztenčují. Proto může restriktivní politika markantně zabolet až v dalších kvartálech.

Akcie taktéž čelí bezprecedentní konkurenci ze strany bezpečných vládních bondů. Dluhopisové výnosy lépe reflektují monetární výhled. V akciových kurzech se skrývá předpoklad, že se úroky vydají dolů dříve. Historie nás učí, že pravdu mívají spíše ti, kdo kupují vládní bondy.

Výsledková sezona doposud probíhá povzbudivě. Laťka pro pozitivní překvapení je však nastavena extrémně vysoko. Některé korporace, které prozatím reportovaly (Netflix, Tesla), navíc zhoršily svůj výhled na následující kvartál. Umělá inteligence je hudbou budoucnosti – očekávat v brzké době bombastické dopady na firemní profity je naivní.

Akcie by si zasloužily současné valuace pouze v případě dokonalé souhry řady pozitivních faktorů. Nejistota kolem dalšího vývoje však zůstává enormní. Sázet na další posilování indexů je proto v daném momentě značně rizikové.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze