Inflace v USA klesla na tři procenta. To stačilo, aby se rozproudila diskuse mezi respektovanými ekonomy o celkovém zhodnocení inflační epizody, kdo měl pravdu a kdo za ni nese odpovědnost. Jinými slovy, hovoří se o konci inflace.

I v Česku meziroční inflace klesla, ale stále se drží na 9,7 procenta. Přestože to je pod psychologickou hranicí deseti procent, zůstává vysoká.

V každém případě můžeme být ohledně inflace trochu klidnější než před pár měsíci. Výrobní ceny v průmyslu jasně ukazují, že inflace bude nadále zpomalovat. Na podzim se očekává zastavení růstu na sedmi procentech, avšak díky vládním opatřením, která loni snížila ceny energií. V meziročním srovnání pak bude tento takzvaný bazický efekt na podzim inflaci nadhodnocovat. Bez něj by byla nižší přibližně o tři procentní body. Takže sedmička se ve skutečnosti blíží čtyřce.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.