Ekonom Tomáš Holub je ve vedení České národní banky dlouhodobě zastáncem vyšších úrokových sazeb, které bance slouží k tlumení inflace. A v obměněné bankovní radě, vedené od loňska guvernérem Alešem Michlem, byl také donedávna jediný, kdo pro zvýšení sazeb hlasoval.
Holub věří, že možná už v polovině příštího roku se inflaci podaří zkrotit na dvouprocentní cíl. A ještě předtím by příští rok mohlo přijít i mírné snížení hlavní úrokové sazby, která je nyní na sedmi procentech. I tak by ale podle něj bylo správné nyní alespoň symbolicky sazbu zvýšit. Může se totiž stát, že zaměstnanci budou dál tlačit na vyšší mzdy a firmy tyto dodatečné náklady budou opět kompenzovat zdražováním. A koloběh vyšších mezd a zdražování boj s inflací zkomplikuje.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








