Ekonom Tomáš Holub je ve vedení České národní banky dlouhodobě zastáncem vyšších úrokových sazeb, které bance slouží k tlumení inflace. A v obměněné bankovní radě, vedené od loňska guvernérem Alešem Michlem, byl také donedávna jediný, kdo pro zvýšení sazeb hlasoval.

Holub věří, že možná už v polovině příštího roku se inflaci podaří zkrotit na dvouprocentní cíl. A ještě předtím by příští rok mohlo přijít i mírné snížení hlavní úrokové sazby, která je nyní na sedmi procentech. I tak by ale podle něj bylo správné nyní alespoň symbolicky sazbu zvýšit. Může se totiž stát, že zaměstnanci budou dál tlačit na vyšší mzdy a firmy tyto dodatečné náklady budou opět kompenzovat zdražováním. A koloběh vyšších mezd a zdražování boj s inflací zkomplikuje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.