Celosvětově populární česká aplikace Windy, která poskytuje interaktivní předpověď počasí, v nejbližších dnech rozšíří svou nabídku o sledování rizika šíření požárů a nebezpečí jejich vzniku. S informací přišla v době, kdy Evropu sužují požáry ve Středomoří. Na nových funkcích pracuje s vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR nazývaného CzechGlobe. S ním už spolupracuje i na globálních mapách zobrazujících sucho. Využívá k tomu data z jejich známého projektu Intersucho.

„Aktuálně obsluhujeme miliony unikátních uživatelů denně,“ říká o aplikaci Windy její ředitel Tomáš Zámečník. V roce 2014 ji založil Ivo Lukačovič, majitel Seznam.cz. Její uživatelé jsou takřka rovnoměrně rozložení po Evropě, Asii a Americe. „Z těch úplně nejsilnějších zemí mohu jmenovat Indii, USA, Japonsko a Německo,“ dodává Zámečník.

Podle klimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je spolupráce s Windy.com oboustranně výhodná. Data získává jak aplikace, tak i vědecký ústav.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.