Opozice, tedy ANO a SPD, chce napadnout změny v důchodech u Ústavního soudu. Důvod? Nikoli věcný, ale procedurální. Jak to dopadne? Co si o tom myslet? Z odpovědí na obě otázky nebudou mít Andrej Babiš a Tomio Okamura radost.

Pokud jde o výsledek, je skoro jisté, že Ústavní soud stížnosti nevyhoví. Opozice napadá skutečnost, že koalice utnula nekonečné obstrukce tím, že nejdříve omezila řečnickou dobu na dvakrát deset minut a pak stanovila pevný čas hlasování. V jednacím řádu sice takový postup skutečně oporu nemá, ale v minulosti se opakovaně používal.

Udělalo to koneckonců v minulém volebním období i hnutí ANO, když chtělo utnout obstrukce ODS proti zavedení EET. Tehdy si stěžovala k Ústavnímu soudu ODS a soudci konstatovali, že nedošlo k takovému narušení demokratického provozu, aby stížnosti vyhověli. Teď to logicky bude jako přes kopírák.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.