Bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr bude ústavním soudcem. Senát ve středu jeho nominaci schválil navzdory pochybnostem kvůli kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, v níž se na zmanipulované obžalobě podílela komunistická tajná policie. Fremr v tajné volbě získal hlasy 36 z 67 hlasujících členů horní parlamentní komory.

Ústavní soud posílí také místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová a profesorka občanského práva Kateřina Ronovská. Senát ve středu jejich nominace v tajné volbě schválil. Obě kandidátky dostaly shodně 48 z 67 odevzdaných hlasů.

„Jsem přesvědčen, že všichni tři jsou osobnosti, které ho (ÚS) významně obohatí. Právě pestrost Ústavního soudu, ale i jeho odbornost, důvěryhodnost a nezávislost jsou nezbytným předpokladem, aby dokázal ochránit lidská práva i ústavnost naší země,“ řekl prezident Petr Pavel, který přišel ve středu své kandidáty do Ústavního soudu představit.

Fremr, který je soudcem od roku 1982, působil i jako soudce Mezinárodního soudního tribunálu pro Rwandu. V současnosti je místopředsedou Vrchního soudu v Praze. Fremr je považován za respektovaného odborníka na trestní právo, v jeho prospěch hovoří zahraniční zkušenosti. Od října do listopadu 1989 byl Fremr členem tehdejší Komunistické strany Československa. O Fremrovi se spekuluje jako o budoucím místopředsedovi Ústavního soudu.

Křesťanová pracuje u pražského městského soudu od roku 2010. Předtím od roku 1992 po vystudování Právnické fakulty Univerzity Karlovy působila v advokacii. Vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Ronovská na katedře vyučuje od roku 1999, její šéfkou se stala o 20 let později. Profesorkou byla jmenována předloni. Vyučuje občanské právo hmotné, spolkové a nadační právo, věnuje se právu neziskových organizací a ochraně osobnosti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.